Manželia Renáta a Milan Dubec: Každý, kto pomáha, by sa tým mal hrdiť. Môže to nakopnúť ďalších (podcast)
Kto sa narodil na Slovensku, v podstate patrí medzi najbohatších ľudí na svete a mal by pomáhať, hovorí podnikateľ, investor a filantrop Milan Dubec. Keď s manželkou Renátou zakladali v jeho rodnej Žiline nadáciu, chceli zlepšiť život v meste a prispieť k udržaniu mladých ľudí na Slovensku. Život ich však vlani vo februári postavil pred úplne inú výzvu. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Hneď na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Renáta Dubec povedala, že musia niečo robiť. Myslela pritom nielen na ukrajinských kolegov vo firme, ktorí chceli dostať svojich blízkych na Slovensko, do bezpečia. Manželia Milan a Renáta napokon urobili oveľa viac. Prázdne kancelárske priestory zmenili na ubytovňu s 300 posteľami. Do Campu Žilina tak denne prúdili desiatky utečencov a utečeniek, ktorým poskytli nocľah a hľadali možnosti na dlhodobé ubytovanie.
„Pomoc je prirodzená vlastnosť človeka, je to prirodzený ľudský reflex. Nerozoberáme to filozoficky, vyslovene si robíme svoju povinnosť,“ hovorí Renáta Dubec o pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou.
Milan pri jej manažovaní využil skúsenosti z podnikania. „S manželkou sme naštartovali myšlienku, ja som nabral odvahu. A na konci dňa prišli stovky ľudí, ktorí nám s tým chceli pomôcť, ale individuálne by to nevedeli naštartovať,“ hovorí úspešný podnikateľ.
Strecha nad hlavou však nie je všetko, preto manželia založili aj organizáciu Ukrainska Spilka, ktorá kurzami slovenčiny, hľadaním práce či škôl pre deti pomáha so začlenením ukrajinských rodín do života na Slovensku.
V podcaste sa dozviete:
- či musí mať úspešný podnikateľ zaparkované v garáži Ferrari,
- ako sa kancelárske priestory zmenili na ubytovňu pre rodiny s posteľami a sprchami,
- prečo utečenci z Berlína volali, či sa môžu vrátiť späť na Slovensko,
- čo okrem nocľahu našli ľudia utekajúci pred vojnou v Žiline
- prečo manželia založili rodinnú nadáciu a čomu sa venuje,
- ako do pomoci zapájajú svoje deti aj starých rodičov,
- či majú filantropi a filantropky pomáhať diskrétne, alebo o tejto téme hovoriť verejne.
Nadácia Milana Dubca za dva roky rozdelila vyše stotisíc eur na obnovu verejných priestorov. „Tým, že podnikám v Žiline, zarábam a zamestnávam ľudí z mesta, chcem ukázať, že to nie je celé, o čo sa zaujímam. Nadácia je pomoc mestu cez podporu komunitných projektov,“ vysvetľuje svoju motiváciu filantrop.
Začať sa dá aj u suseda
Možností, ako a kde pomáhať, je podľa Renáty Dubec veľa. „Stačí pozrieť okolo seba a možno na začiatok pomôcť susedovi alebo známemu. Veľakrát pomôže aj pekné slovo alebo úsmev,“ myslí si.
Pomoc každého by mala byť primeraná jeho možnostiam. Niekto má čas alebo nápad, prosperujúca firma má k dispozícii peniaze. „Každý, kto pomáha, by sa tým mal hrdiť. Môže to totiž nakopnúť ďalších,“ dodáva Milan Dubec.
Spojenie biznisu s filantropiou je podľa neho logické. „Ak dobrovoľník upratuje rameno rieky od neporiadku, aj to je filantropia, venuje svoj čas. Kto má peniaze, môže si dovoliť oveľa viac,“ vysvetľuje podnikateľ úlohu zodpovedných firiem.
Kto sú manželia Dubec?
Milan Dubec je známy slovenský podnikateľ a investor, zakladateľ portálu Azet.sk. Stojí za úspešnými projektami ako Pokec, spravodajský portál Aktuality.sk či donášková služba Bistro.sk. V súčasnosti riadi developerskú spoločnosť Reinoo.
Renáta Dubec pracovala 17 rokov v internetovom portáli Azet. V spoločnosti Reinoo sa venuje najmä dizajnu. Po napadnutí Ukrajiny bola iniciátorkou myšlienky pomáhať utečencom.
Manželia spolu vychovávajú štyri deti. Nadáciu Milana Dubca založili v roku 2021, podporujú žilinské projekty obnovy zanedbaných miest, diskusiu o zastavení odlivu mozgov zo Slovenska aj pomoc ukrajinským odídencom.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.
Ak sa vám podcast páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.
Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.
Foto: Veronika Šeliga Pilátová