Obehová ekonomika pre mobilné zariadenia – smart riešenia pre smart systémy
Nezávislá organizácia Green Alliance prináša spôsoby, ako predĺžiť životnosť mobilných zariadení a znížiť ich dopad na životné prostredie.
Elektronický odpad sa považuje za jeden z najrýchlejšie rastúcich na svete. V USA, treťom najväčšom trhu mobilných zariadení, sa podľa EPA ročne vyhodí až 141 miliónov mobilných telefónov, pričom len 11 % putuje na recykláciu. Podľa globálneho monitoru NATO malé zariadenia ako smartfóny, tablety a notebooky tvorili niečo cez 7 % z gigantických 42 miliónov ton e-odpadu vyprodukovaného v roku 2014. Zdanlivo malý podiel však rastie exponenciálne, keďže milióny technologicky vyspelejších produktov každoročne zaplavujú trh a priemerný spotrebiteľ obyčajne vymení svoj telefón každé dva roky.
Hodnota v starých mobiloch?
Priemerný telefón je vyrobený z viac ako 40 chemických prvkov vrátane vzácnych kovov ako zlato a striebro. Vedci z Sheffield Hallam University odhadli, že len v minulom roku dosiahla ich hodnota v predaných kusoch 2,5 mld. amerických dolárov, čo je takmer ekvivalent sumy, ktorá by sa získala zrecyklovaním všetkých nepoužívaných (no zatiaľ nevyhodených) telefónov v Európe.
Recyklácia nie je jediným riešením
Až 70 % skleníkových plynov sa vypustí do ovzdušia práve pri výrobe, pričom predĺženie života smartfónu o jeden rok dokáže znížiť emisie až o tretinu. Odborníci z nezávislej organizácie Green Alliance vo svojej štúdii aplikujú princípy obehovej ekonomiky na niekoľkých príkladoch, ako predĺžiť životnosť mobilných zariadení a znížiť tak dopad na životné prostredie.
Predĺženie životnosti softvéru
Priemerná softvérová podpora od výrobcov sa pohybuje medzi 2 až 3 rokmi. Až pätina zákazníkov vymieňa svoj telefón práve kvôli chýbajúcim aktualizáciám. Riešením je predĺženie tejto doby výrobcom (ak je to ekonomicky prijateľné) alebo vytvorenie ľahšej verzie operačného systému s dôrazom na stabilitu a rýchlosť, ako je napríklad voľne dostupná existujúca platforma Cyanogenmod.
Predaj použitých a zrekonštruovaných telefónov
Sekundárne produkty sú dnes bežnou súčasťou ponuky internetových predajcov ako eBay, Amazon alebo slovensko-českého e-shopu Alza. Používané, ako aj zrekonštruované telefóny (upravené do pôvodného stavu výmenou chybných súčiastok ako batéria či displej za nové) sú alternatívou k novým produktom s rovnakou funkcionalitou, ale za zlomkovú cenu.
Globálny sekundárny trh s telefónmi by sa mal do roku 2017 zdvojnásobiť v porovnaní s rokom 2014, odhaduje agentúra Gartner, Najväčšími bariérami naďalej ostávajú pochybnosti zákazníkov o kvalite a spôsob zberu použitých zariadení.
Využitie virtuálnych úložní
Prenesenie väčšiny aplikácií na virtuálny server umožňuje použitie starších modelov telefónov. Zákazníci si zariadenie nekupujú, ale platia za balík služieb, ktorý obsahuje prístup k viacerým zariadeniam, garantovanú rýchlosť, vybrané programy a automatický servis. Svoje využitie môže nájsť u zákazníkov hľadajúcich jednoduché funkcie za nízku cenu (napr. telefóny pre seniorov alebo tablety na evidenciu pacientov v nemocniciach).
Rozloženie na súčiastky a opravy
V prípade, že zariadenie nie je možné opraviť, rozloží sa na súčiastky, ktoré môžu byť následne použité ďalej. Najviac emisií skleníkových plynov sa vyprodukuje práve pri výrobe čipov, nabíjačiek a displejov. Preto by výrobcovia mali dbať na štandardizáciu komponentov, ktoré sú jednoducho vymeniteľné v rôznych verziách.
Príkladom je spoločnosť Google s programom Android One, ktorý stanovuje jednotný štandard pre výrobcov hardvéru. Európska únia schválila jednotný model nabíjacieho kábla, ktorí musia výrobcovia adaptovať do roku 2017.
Štúdia zároveň zdôrazňuje, že zodpovednosť neleží iba na pleciach výrobcov či distribútorov, ale hlavne na spotrebiteľoch. Tí by si mali premyslieť, či naozaj potrebujú ten najnovší model smartfónu a či im náhodou neleží niekoľko ďalších v zásuvke. Ako ste na tom vy?
Autorkou je Miriama Kováčová, stážistka v tíme zodpovedného podnikania Nadácie Pontis