Koniec masívnemu odlesňovaniu
On-line mapovanie lesov na celej planéte umožní sledovať ich zmeny a varovať pred vyklčovaním.
Všetci sme závislí na lesoch, no málokto z nás si to reálne uvedomuje. Regulujú klimatické podmienky a počasie na Zemi, dávajú nám prácu, materiál. Problémom však je, že ich vyklčovaním strácame jeden z najdôležitejších prvkov našej biosféry. Úbytok lesov sa odhaduje na neuveriteľných 13 miliónov hektárov ročne, čo zodpovedá rozlohe Veľkej Británie.
Výskumná organizácia World Resources Institute (WRI) predstavila riešenie, ktoré môže výrazne pomôcť k udržateľnosti svetových lesov aj pre budúce generácie.
Platforma Global Forest Watch prináša možnosť lepšej kontroly a spravovania lesov. Nové on-line mapovanie sveta poskytuje spoľahlivé údaje o lesoch na celej planéte. Umožňuje sledovať zmeny lesného porastu a disponuje varovným systémom.
Pred spustením uvedeného projektu bolo o stave svetových lesov žalostne málo záznamov. „Disponovali sme veľmi malým množstvom informácií o tom, čo sa deje vo väčšine oblastí sveta,“ objasnil Nigel Sizer, globálny riaditeľ programu lesov WRI. To malo za následok masívnu a nekontrolovanú likvidáciu stromov.
Podľa portálu theguardian.com, Global Forest Watch priniesol doteraz chýbajúcu transparentnosť. Vďaka poprednej technológií, lacnému ukladaniu dát, internetovému pripojeniu aj v odľahlých miestach sveta a voľnému prístupu k satelitným snímkam americkej vlády svet disponuje hodnotnými informáciami.
Projekt Global Forest Watch spojil viac ako 60 mimovládnych organizácií, firemný a vládny sektor (Google, ESRI, Imazon, Unilever, University of Maryland, OSN a i.). Program je financovaný zo zdrojov vlád ako Nórsko, USA a Veľká Británia.
Základom pre realizáciu Global Forest Watch bolo vybudovanie mapy svetových lesov vo vysokom rozlíšení. Na jej realizácií sa podieľali inžinieri z Google pod vedením profesora Matta Hansena z University of Maryland. Technológia pomocou družicových snímok zaznamenáva stratu alebo rast stromov v 30 m rozlíšení na základe aktualizovaných dát. K dispozícií sú ročné a mesačné údaje strát stromov a aktívne lesné či rašelinové požiare. Platforma tiež umožňuje užívateľom nahrávať a zdieľať informácie.
WRI s partnermi momentálne pracujú na zabezpečení ostrejších a frekventovanejších snímok. Prioritou je vytvoriť okamžité upozornenia, ktoré by umožnili včas reagovať na možné ohrozenia. „Chceme zdokonaliť aktuálnosť a presnosť čerstvých informácií, aby sa dostali do rúk ľuďom,“ hovorí Rebecca Moore, manažérka Google Earth Engine.
Môžeme si ľahko predstaviť, ako tento výnimočný projekt dokáže čeliť ďalším globálnym problémom- monitorovanie oceánu na sledovanie ilegálneho rybolovu či zastavenie zabíjania ohrozených zvierat. Už niekoľko mimovládnych organizácií pracujúcich v Demokratickej republike Kongo prostredníctvom satelitných snímok pomáha parku Garamba National Park, ktorý sa snaží zastaviť ilegálne zabíjanie slonov.
Článok pripravila Dominika Sokolovská, stážistka v tíme zodpovedného podnikania v Nadácii Pontis.