19. 02. 2015 Zodpovedné podnikanie

Lídrom v elektromobilite

Mesto Rotterdam úspešne motivuje obyvateľov k využívaniu elektromobilov.

©Paul Krueger/flickr.com

Mesto Rotterdam úspešne motivuje obyvateľov k využívaniu elektromobilov. Kľúčom k úspechu holandskej metropoly je zefektívnenie neustále sa rozrastajúcej infraštruktúry pre elektromobily. Cieľom programu Rotterdam Electric je zlepšiť dopravu v meste tak, aby bola založená na princípoch: čisté používanie, čisté vozidlá a čisté palivo.

Kľúčom k úspechu je kooperácia viacerých strán. V prípade mesta Rotterdam je to Rotterdamská klimatická iniciatíva, samotné mesto, prístav, agentúra životného prostredia a asociácia reprezentujúca súkromný sektor. Dá sa to len ak má človek otvorenú myseľ a úzko spolupracuje so súkromnými spoločnosťami, korporáciami a výrobcami elektromobilov,” potvrdil Lutske Lindeman z programu Rotterdam Electric.

V záujme rozvoja trhu s elektromobilmi sa mesto sústredilo na niekoľko strategických oblastí, a to najmä na:

  • doplnenie mestského vozového parku o hybridné a čisto elektrické vozidlá. Mesto v spolupráci s partnermi testuje elektrické smetiarske autá, elektrické autobusy či dodávky a zavádza ich do používania;
  • podporu závodov na výrobu elektrobicyklov, skútrov a automobilov;
  • výstavbu nabíjacej infraštruktúry, ktorú podporuje:
    • dotáciou 1 000 eur napokrytie nákladov výstavby nabíjacej stanice obyvateľom, ktorí ju chcú mať na svojom vlastnom pozemku;
    • nainštalovaním verejnej dobíjacej stanice do vzdialenosti 250 metrov od domu ľudí, ktorí nabíjaciu stanicu nemajú;
    • dotáciou na parkovné 678 eur počas prvého roka, ak sa stanice nachádzajú v parkovacej zóne;
    • vytvorením inštalačných manuálov a poradenstvom o dotáciách a nabíjacích systémoch majiteľom parkovísk;
  • jasnú a zmysluplnú komunikáciu s verejnosťou o inovatívnych projektoch k zvýšeniu záujmu o trh s elektrodopravou.

Počas ročného testovania 75 elektromobilov a reťazca 129 nabíjacích staníc došlo k zníženiu emisií CO2 o 67 % a prašnosti o 20 %. V roku 2013 sa využívaním elektromobilov zabránilo vypusteniu 311 ton CO2, NOx o 538 kg a prachu o 2,3 kg oproti roku 2012. V súčasnosti má mesto cez 800 nabíjacích staníc a viac ako 100 elektromobilov pre verejné účely.

Článok pripravila Janka Mikudová, stážistka v tíme zodpovedného podnikania v Nadácii Pontis.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111