11. 01. 2021 Filantropia

Nadačný fond Telekom: Čo sa nám podarilo v roku 2020?

Rok 2020 bol pre nás, ako asi pre všetkých, veľmi náročný. Napriek zložitej situácii sme však ani my v Nadačnom fonde Telekom a rovnako ani naši partneri nestratili chuť podieľať sa na zaujímavých projektoch, stále sa zlepšovať a posúvať vpred. Prinášame vám prehľad všetkého dobrého, na čom sme pracovali.

Pandémia zdôraznila dôležitosť online tlmočenia

Pandémia nového koronavírusu nás prekvapila, ale zároveň nám pripomenula, aké je online tlmočenie nesmierne dôležité. V marci 2020 sme preto na mesiac a pol zaviedli nonstop službu, aby mali nepočujúci možnosť v prípade potreby bez problémov zavolať lekárovi, prípadne vybaviť iné urgentné záležitosti spojené s novou situáciou. Taktiež sme sa snažili nepočujúcim dať čo najviac dôležitých informácií ohľadom koronavírusu pomocou videí, ktoré sme zverejňovali na webe projektu Online tlmočník, a tiež Nadačného fondu Telekom.

Po uvoľnenejšom lete prišla opäť výzva, kedy sa počas troch víkendov koncom októbra a začiatkom novembra konalo celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na prítomnosť ochorenia COVID-19. Znova sme počas dvoch týždňov predĺžili služby, aby táto akcia prebehla hladko aj pre nepočujúcich občanov.

Okrem pandémie sme počas roka 2020 riešili aj ďalšiu dôležitú vec – koncom septembra sme vyhlásili verejnú výzvu na prevzatie projektu Online tlmočník. Po piatich rokoch úspešného fungovania prišiel čas postupne posunúť tento projekt ďalej a nájsť vhodný subjekt, ktorý by ho prevzal a ďalej ho rozvíjal.

Spustili sme projekt ENTER a podporili viac ako 240 škôl

V spolupráci so spoločnosťou Slovak Telekom a občianskymi združeniami SPy a Aj Ty v IT sme odštartovali vzdelávací program ENTER, ktorý umožňuje školám využívať najnovšie inovácie vo vyučovaní informatiky. Program školám poskytuje materiálnu pomoc, zabezpečuje praktické návody a učebné materiály pre žiakov i rodičov a učiteľom dáva možnosť získať potrebné zručnosti a skúsenosti.

microbit

Použitie micro:bitov na hodinách je variabilné.

Cez grantový program ST Digitálna generácia sme v pilotnom ročníku podporili až 243 základných a stredných škôl, ktorým sme prerozdelili sumu 229-tisíc eur. Cieľom grantového programu bolo sprístupniť žiakom a žiačkam druhého stupňa základných škôl a žiakom a žiačkam stredných škôl hravou, zaujímavou a interaktívnou formou svet digitálnych technológií prostredníctvom micro:bitov. Tieto pomôcky na výučbu programovania pritom môžu byť využité nielen na hodinách informatiky, ale aj na všetkých ostatných predmetoch, pretože ich použitie je veľmi praktické a variabilné.

Opäť sme boli hlavným partnerom programu Budúcnosť INAK

Vzdelávací program Budúcnosť INAK má za sebou prvý rok s prvými 20 účastníkmi. Činnosť klubu síce taktiež ovplyvnila pandémia a nemohol byť naplno využívaný, no napriek tomu sa podarilo veľmi veľa dobrých vecí:

  • Vytvoril sa kvalitný vzdelávací obsah a vyše 140 vzdelávacích aktivít na digitálne, podnikateľské a mäkké zručnosti,
  • zorganizovali sa pravidelné vzdelávacie stretnutia online či offline 2-krát týždenne pre 2 skupiny,
  • uskutočnili sa 3 návštevy a 2 výlety so zapojením zaujímavých hostí do online programu. Pozvanie prijali napríklad Michal Meško z Martinusu, spisovateľ Daniel Hevier, astrobiologička Michaela Musilová, zástupcovia sociálneho podniku AfB či spoločnosti Matsuko,
  • do projektu bolo zapojených 5 mentorov, vyškolených 16 študentov univerzít, ktorí podporili v ťažkej dobe počas distančnej výučby aj samotnú školu a žiakov,
  • v septembri pribudlo do klubu ďalších 30 detí do prvého ročníka programu.

Podporili sme projekty v oblasti digitálnych zručností, vzdelávania a spoločenských inovácií

V rámci projektu Bezpečnejšie prostredie pre žiakov a študentov mohla organizácia Od emócií k poznaniu, n.o. vďaka podpore NF Telekom realizovať zážitkové vzdelávanie učiteľov, ktoré prispelo k prevencii a k väčšej vnímavosti šikany a kyberšikany na školách. Organizácia vytvorila 8 inovatívnych storytellingových nástrojov v oblasti práce so šikanou a kyberšikanou – 6 videí s výpoveďami ľudí, ktorých sa šikana nejakým spôsobom dotkla, e-book Nebyť na šikanu sám, ktorý obsahuje spolu 10 príbehov z rôznych uhlov pohľadu a aj spoločenskú vzdelávaciu hru. K inovatívnym nástrojom pridala  metodiky, ktoré ponúkajú rôzne možnosti ich využitia s rôznymi cieľovými skupinami. Organizácia tiež realizovala 3 interaktívne 1,5-hodinové webináre na rovnakú tému a do Online živej knižnice pribudlo 5 záznamov webinárov.

Len vynikajúci učitelia vytvárajú vynikajúce školy. Ďalšia podporená organizácia CEE Živica s projektom Komenského inštitút mohla aj vďaka našej podpore naďalej vytvárať inšpiratívny priestor pre rozvoj pedagogických lídrov. Inštitút každoročne poskytuje 20 pedagógom z celého Slovenska špičkové ročné vzdelávanie a podporu na dosiahnutie zmien v školských komunitách. Okrem toho spolupracuje s 80 pedagógmi v Alumni programe. Cieľom celého projektu je sieťovať pedagógov a podporovať ich vzájomné učenie sa, rozvíjať potenciál absolventov inštitútu, ktorí sú influencermi zmien v školstve a inšpirovať či motivovať učiteľov na celom Slovensku k ďalšiemu vzdelávaniu.

Papier ako každý iný, možno trošku skrkvanejší, no len veľmi nekonkrétne sa odlišujúci od ostatných s inou nominálnou hodnotou či inej meny. Tak často vnímajú bankovku vo svojich rukách nevidiaci, ktorým neostáva nič iné, len sa spoľahnúť na čestnosť ostatných ľudí, aby im povedali správnu hodnotu. Tak to bolo doteraz, no aj vďaka projektu Corvus a novej aplikácii na rozpoznávanie bankoviek od organizácie Touch&Speech n.o. to už platiť nemusí. K tomu vyvinula organizácia ďalšie 3 nové aplikácie a 45 vylepšení ovládania už existujúceho aplikačného setu Corvus, ktorý slúži na sprístupnenie dotykových smartfónov nevidiacim. A aby sa hladkého displeja prestali obávať aj zarytí vyznávači klasických tlačidiel, vytvorili v Touch&Speech jednoduchú pomôcku, ktorá hladké premení na hmatateľné.

Rok 2020 bol náročný nielen pre nás, ale aj pre naše partnerské organizácie, ktoré museli zo dňa na deň meniť svoje aktivity, adaptovať sa na novú situáciu, či hľadať kreatívne riešenia, ako zvládnuť pandémiu a zároveň naplniť svoje ciele a prispieť k pozitívnym zmenám na Slovensku aj napriek komplikovanej situácii. Sme vďační, že sme to spolu zvládli. Rok 2021 nebude asi o nič jednoduchší, ale veríme, že nás táto situácia veľa nového naučila a v niečom posilnila. Na prahu nového desaťročia tieto skúsenosti využijeme na ďalšie posúvanie Slovenska vpred, aby sme raz žili v inkluzívnej, modernej a vzdelanej krajine.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111