Kto by bol víťazom olympiády v zodpovednom podnikaní?
Lídri zodpovedného podnikania sú najmä z Veľkej Británie a Holandska.
Olympijské medaily z Londýna sú už síce dávno rozdané, ako by však dopadla taká olympiáda v zodpovednom podnikaní? Zoznam medailistov by nepochybne vyzeral inak ako sme zvyknutí. Čína a Rusko by sa k čelu poradia ani nepriblížili a ani Spojené štáty by neútočili na prvé priečky. Na vrchol by sa však dostal tím Veľkej Británie.
Miesto špičkových športovcov by zaujali lídri v zodpovednom podnikaní: Marks & Spencer a Vodafone. Silným súperom by sa stalo Holandsko, keďže spoločnosti Philips a TNT by sa zrejme tiež dostali medzi medailistov. Kontroverzným súťažiacim by bol Shell, z ktorého by mali rozhodcovia v maratóne klimatických zmien a behu za ľudské práva hlavy v smútku.
Niektoré disciplíny by sa pravdepodobne ani neuskutočnili kvôli nedostatku kvalifikovaných súťažiacich. Takéto sklamanie by najpravdepodobnejšie zažili vodné preteky. Na svete je totiž príliš málo spoločností, ktoré by predviedli dobré výkony, alebo aspoň brali tento problém tak vážne ako napríklad SAB Miller. Ten je ďalším potenciálnym členom britského tímu, aj keď vďaka juhoafrickému dedičstvu a značkám ako Grolsch, Miller, Peroni a Pilsner Urquell si môže z tímov pokojne vyberať.
Severské štáty by boli obzvlášť silné v recyklovaní, odpadovom triatlone (obmedz, použi znova a recykluj) či drezúre práv zvierat.
Za Spojené štáty by bojovalo pár hviezd, akými sú Nike a Timberland. Niektorí členovia tímu, napríklad Google, majú síce veľmi dobrú techniku, ale najmä u čínskych rozhodcov môžu prísť o body za štýl.
Africké krajiny by boli kvôli nedostatku súťažiacich spoločností v mnohých disciplínach v nevýhode. Niekoľko prekvapivých medailistov by ale mohlo vzísť zo zápasenia (s tými najzložitejšími problémami).
Výkon ázijských krajín by bol ako na hojdačke. Čínske podniky môžu zabodovať v prínose pre životné prostredie, body ale strácajú v oblasti ľudských práv. V ochrane životného prostredia by skvelé výkony predviedlo aj Japonsko, ale jeho výkon by bol skôr jednostranný.
Veľkým prekvapením môže byť Južná Kórea. Dnes má k olympiáde v zodpovednom podnikaní najbližšie hodnotenie Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Je príbuzným burzových indexov a každoročne prináša mená lídrov v zodpovednom podnikaní v 19 oblastiach. Štyria z tých súčasných pochádzajú z Južnej Kórey: Hyundai, Samsung, Lotte (maloobchodná spoločnosť) a telekomunikačná spoločnosť KT Corp.
Zdroj: guardian.co.uk