07. 04. 2020 Nadácia Pontis

Na čom pracujeme počas situácie s koronavírusom

Situácia s koronavírusom nečakane zastihla aj nás v Nadácii Pontis. Rýchlo sme sa však pustili do zmien a inovovania našich programov, aby naďalej pomáhali a reagovali aj na aktuálne potreby. Výnimočnosť situácie, ale aj inšpiratívne príklady nezištných inovácií nám dávajú energiu a posilňujú naše odhodlanie. Prečítajte si, čím žijeme a ako sa darí našim projektom.

Napriek všetkým negatívam si uvedomujeme, že dnešná kríza prináša aj pozitíva. Vidíme, ako rastie dôležitosť spolupráce a ako vznikajú sociálne inovácie, ktoré prinášajú riešenia pre celú krajinu. Naše individuálne priority sú zrazu veľmi podobné s obrovským počtom ľudí. Spoločný nepriateľ, aj napriek sociálnej izolácii, podporuje blízkosť a prekonávanie prekážok, ktorým čelíme všetci bez rozdielu.

Čo robíme, aby sme zmiernili dopad koronavírusu na občiansky sektor

V Pontise sme si vedomí zodpovednosti, ktorú ako jedna z najväčších nadácií máme. Preto aj napriek prekážkam aktívne hľadáme cesty, ako pomôcť občianskemu sektoru a spoločne tak prekonať kritickú situáciu.

  • Intenzívne sme komunikovali so štátnymi orgánmi a občianskymi organizáciami o pravidlách asignácie 2 percent z daní. Ich výpadok kvôli neoznámeným odloženým daňovým priznaniam by pre tisíce organizácií mohol znamenať existenčné riziko a budúci rok ochromiť celý sektor pomoci.
  • Pridali sme sa k Vyhláseniu Asociácie firemných nadácií, ktoré doterajším prijímateľom pomoci ponúka možnosť voľnejšie čerpať zazmluvnené prostriedky. V praxi tak občianske organizácie budú môcť efektívnejšie pomáhať a jednoduchšie dokončiť plánované aktivity.
  • Spojili sme sa s iniciatívou #ktopomozeslovensku, aby okrem nemocníc dokázali zacieliť pomoc aj  organizáciám, ktoré v súčasnosti pracujú v teréne  s ohrozenými skupinami. Pomohli sme identifikovať ich a zmapovať ich potreby.
  • Uplynulý víkend sa konal najväčší hackathon v dejinách Slovenska Hack the Crisis. Ako jeden z partnerov a odborný garant výzvy Pomôž komunitám sme boli aj my jeho súčasťou. Vyše 500 ľudí vytvorilo počas 48-hodinového virtuálneho podujatia desiatky riešení na aktuálne zdravotnícke, spoločenské a ekonomické problémy spôsobené koronavírusom. Viac o podujatí.

Čím žijú naše projekty?

Budúcnosť INAK

Centrum Budúcnosť INAK je zatvorené, väčšina aktivít pokračuje vo virtuálnom priestore. Ak niekto nemal doma počítač, požičali sme mu ho, vzdelávanie tak beží už online. Deti majú nielen doučovanie, ale pripravujeme pre ne aj inšpiratívne webináre a výzvy. Uplynulý týždeň mali napr. ZOOM hovor s astrobiologičkou Miškou Musilovou, ktorá pre NASA viedla simulovanú misiu na Mars.

Víkendovku, výlety a záverečný večierok sme presunuli. Veríme, že deťom ich vynahradíme počas augustového denného tábora. Tréningy pre mentorov a študentov sociálnej pedagogiky na Trnavskej univerzite sme taktiež preniesli do online sveta. Študenti môžu praxovať v rámci nášho súčasného doučovania či letného tábora.

Generácia 3.0

V ostatných dňoch sme hovorili s podporenými organizáciami z EDUakcelerátora 2019. Ponúkli sme im možnosť v prípade potreby ich projekty o 1 až 2 mesiace predĺžiť.

Májový EDUcamp, na ktorom sme mali vyberať projekty do EDUakcelerátora, presúvame predbežne na začiatok leta. EDUfest o financovaní vzdelávania s dopadom, ktorý sa mal konať 2. apríla, sme odložili na neurčito. V online priestore sa konal EDUmni webinár pre členov našej alumni skupiny. Diskutovali sme o tom, ako občianske organizácie vo vzdelávaní zasiahla pandémia a ako sa s ňou plánujú vysporiadať v budúcnosti.

Pracujeme aj na tom, aby do online priestoru prešli aj EDUpointy pre učiteľov. Niektoré z nich už máme naplánované samotnými koordinátormi a my ako Nadácia Pontis sme zorganizovali jeden s astrobiologičkou Michaelou Musilovou, ktorá velila simulovaným misiam na Mars. S učiteľmi hovorila o tom, ako si poradiť s izoláciou.

#GivingTuesday

Kríza spôsobená koronavírusom sa týka všetkých na svete. A hoci sú jej zdravotné i ekonomické dôsledky v mnohých prípadoch hrozivé, dáva nám možnosť ukázať, že ako svetová komunita sme jednotní. Ako ambasádori hnutia #GivingTuesday na Slovensku sme sa rozhodli pripojiť k celosvetovej iniciatíve a usporiadať aj u nás #GivingTuesdayNow. Ide o celosvetový deň darovania, ktorý sa koná ako odpoveď na krízu spôsobenú koronavírusom. Jeho cieľom je pomôcť občianskym organizáciám, povzbudiť občiansky aktivizmus a zjednotiť ľudí k štedrosti. Už 5. mája sa spojíme, aby sme šírili dobré skutky, inšpiráciu a nádej v dobro.

Zodpovedné podnikanie

So všetkými vzdelávacími a networkingovými podujatiami sme aj v tíme zodpovedneého podnikania prešli do online priestoru. 26. marca sme s členskými firmami Business Leaders Forum riešili tému CSR v čase koronavírusu, kde si navzájom zdieľali aktuálne opatrenia a iniciatívy. 2. apríla sme, taktiež virtuálne, spolu so signatármi Charty diverzity hľadali nápady, ako osláviť Deň diverzity v online priestore.

V máji plánujeme až tri online vzdelávacie podujatia pre firmy na témy Employer Branding, Od bezodpadovej k CO2 neutrálnej kancelárii a Zamestnávanie starších (veková diverzita). Veľké podujatia sme presunuli na jeseň 2020. Galavečer Via Bona Slovakia sa tak bude konať 10. novembra a BLF CSR Summit spojený s Cenami SDGs zase 13. októbra.

Intenzívne komunikujeme, ako pomáhajú členovia Business Leaders Forum na našom webe aj na LinkedIn. Príklady aktivít členov BLF nájdete aj na webe BLF.sk.

Fond pre transparentné Slovensko

Snaha zlepšovať fungovanie štátu, či bojovať proti korupcii nestráca na dôležitosti ani v takomto kritickom období. Podporené organizácie naďalej realizujú svoje projekty, avšak aj v tomto prípade sa podujatia, webináre, či diskusie presúvajú do online prostredia.

Fond pre transparentné Slovensko plánoval tento rok pripraviť aj Protikorupčný festival, ktorý posúvame na neurčito. Pokračujeme však v intenzívnom fundraisingu s víziou krajiny, kde zákony platia pre všetkých rovnako.

Nadačné fondy

Vo viacerých nadačných fondoch intenzívne pracujeme na presmerovaní finančných prostriedkov na nákup ochranných pomôcok pre zdravotníkov, príp. iné najviac ohrozené skupiny obyvateľstva. Taktiež riešime aj nákup život zachraňujúcich prístrojov pre slovenské nemocnice, či finančnú podporu organizácií, ktoré zvádzajú boj s vírusom, takpovediac, v prvej línii.

 

 

Úvodná foto: Welcome to the Jungle

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111