13. 04. 2012 Nadácia Pontis

Keď je spúšťačom spoločenskej zmeny firma

Ocenenie Via Bona včera dostali projekty, ktoré podľa slov riaditeľa Nadácie Pontis „dvíhajú civilizačnú úroveň krajiny“.

http://www.euractiv.sk/csr-spolocenska-zodpovednost/clanok/ked-je-spustacom-spolocenskej-zmeny-firma-019042

Aktivity firiem z oblasti zodpovedného podnikania, ktoré včera získaliocenenie Via Bona, ukazujú, že to s touto krajinou nie je až také zlé, zhodli sa viacerí vystupujúci na slávnostnom galavečeri v Refinery Gallery. Slovami výkonného riaditeľa Nadácie Pontis Pavla Hricu, porota vyberala „to najlepšie v podnikaní“ za uplynulý rok.  Špeciálne ocenil, že sa na Slovensku popri ocenených aktivitách formuje aj skupina firiem, ktoré majú ambíciu podporovať „čistotu verejného života“. Mal na mysli skupinu okolo Miroslava Trnku, zakladateľa firmy ESET. Súťaž Via Bona si zakladá na tom, že o víťazovi nerozhoduje veľkosť rozpočtu firmy na CSR (corporate social responsibility), ale hodnotitelia sa zameriavajú predovšetkým na zmenu, ktorú firma svojím zodpovedným spôsobom podnikania dosiahla.

2:0 pre Košice

V prvých dvoch kategóriách bodovali firmy z východného Slovenska. „Zelenú cenu“ Via Bona porota udelila spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) za ochranu vtákov (vrátane chránených druhov ako sú sokol rároh alebo bociany) pred usmrtením elektrickým prúdom na stĺpoch vysokého napätia. V spolupráci s enviromentalistami pomáhala firma inštalácii chráničiek na chránených územiach, ktoré pomohli znížiť úhyn vtáctva o 80 %. „Som hrozne hrdý a pyšný. Prišiel som naSlovensko 1. januára, takže je to všetko samozrejme moja zásluha“, povedal žoviálne generálny riaditeľ VSE Jan Hejcman. Celodenná starostlivosť o deti pracovníkov počas letných mesiacov priniesla ocenenie za prístup k zamestnanom druhej firme z východu – NESS KDC. Deťom počas prázdnin vymýšľajú podnetný a často aj náučný program profesionálne animátorky v spolupráci s rodičmi. Deti robia výlety do okolia, navštevujú workshopy alebo sa prosto hrajú v spoločnosti rovesníkov. „Je mi cťou tu stáť a prvá vec, čo ma napadla je – 2:0 pre Košice“, povedal pri preberaní ceny riaditeľ NESS KDC Marek Antal. (V rovnaký večer vyhrali Košice vo finálovej sérii slovenskej hokejovej ligy nad Bratislavou 3:1, vo finále vedú 2:1 na zápasy, pozn. red.).

Z rúk Bielej vrany

Cenu za transparentnosť a odstraňovanie korupcie predávala Zuzana Melicharčíková, ktorá za upozornenie na nekalé praktiky pri prijímaní študentov na Právnickú fakultu UK dostala výpoveď. Prípad je dnes na Úrade boja proti korupcii. Z dvoch nominácií porota udelila ocenenie farmaceutickej spoločnosti Bayer za prijatie série opatrení pre znižovanie korupcie. Firma zaviedla pozíciu „compliance officera“ a anonymnú linku pre nahlasovanie korupčného správania v spoločnosti, ktorú administruje nezávislá právnická kancelária. Firma tiež obmedzila aktivity svojich medicínskych reprezentantov. Ako vo videu ocenil Gabriel Šípoš z Transparenty International, je dobré „ak si segment prizná, že existuje problém a chce ho riešiť“. Hodnotiaca komisia k udeleniu ceny uviedla, že ho vníma ako záväzok, aby firma zotrvala na ceste, ktorou sa vydala.

Dril novinárskej etiky

Za zodpovedné pôsobenie na trhu porota z nominácií vybrala vydavateľstvo The Rock (The Slovak Spectator) za projekt „Get trained and then get published“ pre študentov žurnalistiky, ktorým dávajú šancu zažiť reálnu pracovnú rutinu. Profesionáli vedú študentov pri príprave materiálov zo slovenských regiónov odkiaľ pochádzajú, až kým nie sú publikovateľné. Etické zlyhanie študenta pri práci, napríklad nekorektná citácia, má za následok vylúčenie z projektu.

Oáza života

V kategórii ceny za odvahu podporiť náročnú tému bolo udelené čestné uznanie za začínajúci projekt spoločnosti NESS KDC. Za nomináciou stojí občianske združenie Oáza, ktoré v Bernátovciach v spolupráci s firmou pomáha bezdomovcom pri zlepšovaní ich pracovných návykov a pri hľadaní práce. Povzbudzuje ostatné firmy zamestnať, hoc aj príležitostne, ľudí bez domova.

Univerzita praxe

Spoločnosť Maxman Consultance si odniesla cenu za zapájanie zamestnancov do dobrovoľníctva. Dobrovoľníkov nie len zo svojich radov poskytuje firma na organizáciu workshopov prednášok, kde sa študenti dozvedia ako vyzerá prax v obore, ktorý študujú zväčša z teoretickej roviny. „Rozhodli sme sa, že zmeníme tento svet a sľubujeme, že vytrváme“, povedal managing director Lukáš Bakoš. 

Stopa v komunite

Za dlhodobý vplyv na komunitu získali cenu Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel. Po zime roku 2006, kedy zomrelo na uliciach 17 bezdomovcov, sa firma rozhodla venovať sa práve tejto oblasti. Podporuje neziskovú organizáciu Depaul finančne, prostredníctvom zbierok aj cez dobrovoľnícke aktivity. Investovaním do pomoci bezdomovcom sa podľa pracovníka Depaul na uliciach znižuje kriminalita i šírenie infekčných chorôb. Cenu preberali z rúk Ľubice Chlpíkovej, ktorá sa z predavačky Nota Bene vypracovala na podnikateľku.

And the winner is…

Hlavnú cenu Via Bona za komplexný a strategický prístup k problematike CSR pre veľké firmy dostali za celú plejádu rôznorodých aktivít Východoslovenské elektrárne. Okrem ochrany vtáctva aj za boj proti korupcii, transfer svojho know-how v oblasti bezpečnosti pri práci menšej firme, programy starostlivosti o zamestnancov, dobrovoľnícke aktivity a ďalšie. „Aj toto som si zaslúžil osobne“, okomentoval preberanie hlavnej ceny Jan Hejcman. „Budeme sa snažiť ďalej“, prisľúbil. Medzi malými a strednými podnikmi bodovalo kníhkupectvo Martinus.sk. Podľa jeho šéfa Michala Meška firmu od iných odlišuje práve „ľudský prístup“. Vo firme funguje vnútorný Facebook, ľudia sú motivovaní, aby prichádzali s vlastnými zlepšeniami. Zákazníkov aj zamestnancov chce firma „ohurovať“. „Za poslednú hodinu veľmi inšpirovaný a mám pocit, že to so Slovenskom také zlé nebude“, povedal Meško pri preberaní ceny. Čestné uznanie za mediálny prínos v oblasti zodpovedného podnikania firiem si odniesla Lucia Tkáčiková z denníka SME. Podľa Pavla Hricu to bolo najmä za schopnosť presadiť tieto témy v súkromnom médiu a za ich spracovanie čitateľsky úspešným spôsobom.

Večer zakončila interpretácie skladby „Smoke under Water“ v podaní „Via Bona All Stars Band“ v zložení – Miroslav Trnka z ESET-u na basgitaru, Michele Bologna z Slovenských elektrární na saxofón, Ján Orlovský z ZSE na tamburínu, Richard Ďurana z INESS na basgitaru, Bedřich Uherčík (basa), Marek Mečiar (klávesy), Martin Maček a Lucia Lužinská (spev). Šance nominovať sa na cenu podporu galavečera odovzdávania cien sa vzdali VÚB Banka, Západoslovenská energetika, EON (projekt revitalizácie kultúrnej pamiatky „Elektráreň Piešťany„) a DLA Piper. Hostesky a hostesov sa podujali počas večera robiť ľudia z klubu dôchodcov.  

O Via Bona

Prestížne ocenenenie Via Bona Slovakia udeľuje Nadácia Pontiskaždoročne.  Vyjadruje ním verejné uznanie firmám a podnikateľom, ktorí na Slovensku rozvíjajú firemnú filantropiu a zodpovedné podnikanie, už pozná svojich víťazov. Do užšieho výberu hodnotenia 12. ročníka ocenenia za aktivity realizované v roku 2011 postúpilo 82 nominácií. Mená víťazov Nadácia Pontis predstavila počas galavečera vo štvrtok 12. apríla o v Refinery Gallery v Bratislave.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111